Koronavirüsten korunmak için hangisi daha etkili?

Koronavirüsten korunma yollarını artık hepimiz biliyoruz. Bildiğiniz üzere en önemli önlemlerden biri el temizliğine dikkat etmek. Peki; sabun mu, kolonya mı, dezenfektan mı koronavirüsten korunmak için daha etkili?

El dezenfektanı, aslında izopropil alkol ve jelden oluşuyor. Bu çözelti ilk önce hastaneler ve sağlık merkezlerinde, iki hasta arasında lavaboya gidip ellerini yıkayacak bir saniyesi bile olmayan doktorlar için hızlı bir çözüm biçiminde kullanılmıştı.

Dezenfektanı düzgün şekilde kullanmak için, avucunuza yaklaşık 3 milimetre dökün (bir avuç boyutu kadar) ve ellerinizi kuruyana kadar, en az 10 ila 15 saniye boyunca ovalayın. Gerekli olduğunu düşündüğünüz zamanlarda bunu yapabilirsiniz. Yalnızca, alkolün kurutma gücünün farkında olun…

El dezenfektanı alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise el antiseptiklerinin son kullanım tarihi. Son kullanma tarihi geçmiş olan ürünleri almamalı ve açtığınız el dezenfektanını ambalajında yazan süre içerisinde kullanmalısınız. Aksi takdirde dezenfektan içerisindeki alkol uçabilir ve bu da virüsleri öldürme üzerindeki etkisini azaltabilir. Ayrıca el antiseptiklerini kesinlikle koklamamanız gerektiğini de belirtelim. Dezenfektanların içerisindeki maddeler, solunum yolu için zararlı olabilir.

Kolonyalarda ise 80 derece alkol içeren ürünler uzmanlarca önerilmekte. Tabii bu noktada, el antiseptiklerinde olduğu gibi küçük ama önemli bir noktanın altını çizmekte fayda var: Kolonyanın kapağının açık bırakılması, alkolün uçmasına neden olabilir. Alkol uçtuğunda ise kolonya, dezenfekte etme görevinde eskisi kadar başarılı olamayabilir.

Sabun ise biraz farklı şekilde işliyor. Virüsleri ve bakterileri öldürmek yerine; elinize geçen kir, yağ ve diğer tehlikeli etmenleri kaldırıyor. 

Hem cildinizi korumak hem de virüsleri maksimum seviyede yok edebilmek için ise sabun ve ılık suyla el yıkamak en doğrusu. Evde ve iş yerinde sık sık ellerinizi yıkayabilir, sabun ve suya ulaşamadığınız noktalarda kolonya ya da alkol bazlı el antiseptiklerini tercih edebilirsiniz.