Maske takmanın 5 kuralı

Uzmanlar maskeyi kullanırken dikkat edilmesi gereken kuralların olduğunun altını çiziyor.

Hangi maske ne kadar koruyucu?

Cerrahi maske: İyi bir maskenin temel özelliği, solunum yoluyla alınan ve verilen havayı rahatlıkla geçirirken, maske içinde ve dışında bulunan partikül ve mikroorganizmaları geçirmeyen bir filtreleme özelliğine sahip olmasıdır. Cambridge Üniversitesi’nin 2013 tarihli bir araştırması, tek kullanımlık medikal maskelerin, Covid-19 virüsünden 5 kat daha küçük parçacıkların dahi geçişine yüzde 89 oranında engel olduğunu gösteriyor.

N95/N99 maske: Respiratör olarak da anılan, özel bir filtre sistemine sahip bu maskeler, hem hastalarla yoğun temasları hem de uyguladıkları tıbbi işlemler nedeniyle öncelikle ve özellikle sağlık çalışanlarının ihtiyaç duyduğu profesyonel nitelikte. Bugüne dek Dünya Sağlık Örgütü de dahil hiçbir ulusal ya da uluslararası sağlık kurumunun, gündelik hayatımızda koronavirüsten korunma amacıyla bu tip maskeleri takmamız yönünde bir tavsiyesi olmadı.

Maske takmanın 5 kuralı (Dünya Sağlık Örgütü)

1- Maskeyi takmadan önce ellerinizi sabunla yıkayın ya da alkol bazlı bir dezenfektanla temizleyin.

2- Maskeyi yanlarındaki lastiklerden tutarak ağız ve burnunuzu kapatacak şekilde takın. Yüzünüzle maske arasında boşluk kalmamasına dikkat edin.

3- Yüzünüzde olduğu sürece maskeye asla dokunmayın, dokunursanız mutlaka ellerinizi yıkayın.

4- Maskenin nemlenmesi halinde hemen yenisiyle değiştirin ve aynı maskeyi ikinci defa takmayın.

5- Maskeye dokunmaksızın yine lastiklerinden tutarak çıkarın ve hemen çöpe atıp kapağını kapatın. Ardından tekrar ellerinizi yıkayın ya da dezenfekte edin.